Perşembe , Aralık 5 2019
Anasayfa / Sağlık / Hastalıklar / Akut farenjit nedir? Akut farenjit nasıl tedavi edilir?
Akut farenjit nedir Akut farenjit nasıl tedavi edilir

Akut farenjit nedir? Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Akut farenjit, yutağın ani ve ağrılı iltihabından, dilin arka ucunu da içeren boğazın arka kısmından oluşan farenjit türüdür. Çoğu durumda, viral enfeksiyonlar neden olur ancak bazı durumlarda bakteriyel de olabilir. Viral farenjit kirli sıvılara maruz kalma, hapşırma, öksürük ve kirli eller ile damlacıklar içine kolayca yayılır. Bu içeriğimizde akut farenjit nedir ve akut farenjit nasıl tedavi edilir gibi aklınıza takılan problemlere yanıtlar vereceğiz. Öncelikle hastalığı anlamak adına belirtilerini incelemek gerekir.

Akut farenjit belirtileri nelerdir:

– Parmak kırmızı renk bademcikler.

– Yutkunmada zorluk

– Kulak ağrısı ve çınlaması

– Lenf bezlerinin şişmesi

– Şişmiş lenfoid foliküllerin varlığı ve morumsu beyaz eksüda ile beneklenme.

– Ses kısıklığı.

– Ateş (38.3 ° C’nin üstünde), boğaz ağrısı ve halsizlik.

ESD farenjitli bazı hastalar, anoreksi, kusma ve kırmızı ateş olarak bilinen ürtiker ile birlikte kırmızı ateş ekzantemi ile başvurmaktadır. Streptokokal farenjitli hastalar genellikle streptokoklara maruz kaldıktan sonra 1 ila 5 gün içinde ağrılı farenjit geliştirirler. Genel olarak, belirtiler halsizlik, ateş (titremeyle veya soğuktan), kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı ve ağrılı servikal adenopatidir. Bademcikler genellikle şişmiştir ancak bazı durumlarda şişmemiş olarak gözlenebilir ama şişmemiş olması düşük bir ihtimaldir. Ağzın tabanında genellikle tahriş oluşmuştur ve lekeler görünebilir. Ağız kokusu bu durumlarda yaygındır.

Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Viral farenjit destekleyici önlemlerle tedavi edilir, çünkü antibiyotiklerin etiyolojik mikroorganizma üzerinde bir etkisi yoktur.

Bakteriyel farenjit, penisilin genellikle tercih edilen tedavi olduğu düşünüldüğünde, antimikrobiyal ajanlar ile tedavi edilir. Bir seçenek olarak 5 gün boyunca potasyum penisilin V verilir. Penisilin geleneksel olarak tek bir enjeksiyon olarak verilir, ancak ağızdan alınan ilaçlar daha sık kullanılır ve enjeksiyon kadar etkili ve daha az ağrılıdır. Hastanın ağızdan ilaç tedavisine uymayacağı durumlar olduğunda penisilin enjeksiyonları önerilir.

Bazı hastalarda, tuzlu suya sahip gargara yatıştırıcıdır ve şiddetli vakalarda, “benzokain” ilacı belirtileri hafifletebilir.

Hastalığın akut aşamasında sıvı veya yumuşak bir diyet tavsiye edilir, çünkü hastanın iştahına ve yutma ile ortaya çıkan rahatsızlık derecesine bağlıdır. Soğuk içecekler durumunda, ılık sıvı ve dondurulmuş tatlılar, örneğin çubuklu dondurmalar gibi gıdalar tavsiye edilir. Bazı durumlarda boğaz, ağrılar sebebiyle yeterli miktarda sıvıları tüketemediği için aşırı derecede acı çeker. En şiddetli durumlarda, intravenöz (IV) sıvılar gerekebilir. Ayrıca, hastanın günde en az 2 ila 3 litre kadar sıvı içmeye teşvik edildiği düşünülmelidir.

Bunlar dışında;

Farenjit hastalarında dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Bu da farenjite sebep olan diğer hastalıklar. Birçok hastalık farenjite sebep olabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse reflü, sinüzit, herhangi bir alerji, burun kemiğinin eğri olması vb. sayılabilir. Bu durumlarda öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir çünkü farenjit tedavi edildiği zaman bir süre sonra tekrar ortaya çıkacaktır. Tekrar ortaya çıkmasını önlemek adına farenjite sebep olan hastalıklar öncelikle üzerine gidilmesi gereken hastalıklardır.

Farenjit zamanında tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eğer zamanında tedavi süreci başlamamış ise başka hastalıklara ve belirtilerin yaygınlaşmasına ve daha ağrılı bir hastalık sürecine doğru gider. Bir KBB uzmanı tarafından kolaylıkla teşhis edilebilir. Bu yüzden bu belirtilere sahip iseniz bir doktordan randevu almanızda fayda vardır.

Ayrıca bu dönemde sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Özellikle sigara farenjiti aşırı derecede kötü etkiler ve derhal bırakılması gereken bir alışkanlıktır.

Yazar : ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Mutlaka Okumalısın

Rahim kanserini tespit etmek için 8 ipucu!

Rahim kanserini tespit etmek için 8 ipucu!

Rahim Kanseri Nasıl Tespit Edilir ? Erken tanı almak ve hastalığa mümkün olan en kısa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir