Pazar , Ocak 31 2021
bel fıtığı nasıl anlaşılır bel fıtığı neden olur

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir ?

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığı Neden Olur ?

Bel fıtığı, bel ağrıları ve ayaklardan bacaklara doğru uzanan diğer ağrılar ( siyatik ) bel fıtığını oluşturan en önemli nedenlerinden birileridir.

Bel bölgesinde bel kemikleri olarak adlandırılan kemikler bulunur. Bel kemiklerinin aralarında ise yuvarlak halde bulunan yapılar yani eklemler vardır. Bunlara ise yuvarlak olduğu için disk eklemleri denmektedir. Disk eklemleri vücudumuzdaki dengeyi sağlar. Vücudumuzda oluşan yüklerin ( bir eşyayı taşımak gibi ) oluşturduğu kuvvete karşı bir kuvvet göstererek bir arabadaki amortisör gibi davranırlar. Disk eklemleri vücuttaki dik durmayı ve diğer hareketleri sağlayan önemli eklemlerdir.

bel fıtığı aşamaları

Bu disk eklemlerinin ortasında macun gibi olan bir sıvı bulunur. Bunun hemen dışında bir makinedeki contayı düşünürseniz bu görevi gören bir eklem kapsülü (kılıf) bulunmaktadır. Yaş ilerledikçe yani insan vücudu sürekli işlemeye devam ettikçe bir conta nasıl yıpranıyorsa bu macunumsu sıvının dışındaki kılıfta zamanla, çok ağır şeyler kaldırdıkça, belimizi zorladıkça kılıf üzerindeki yapı bir süre sonra yıpranacaktır. Bu kılıf yıprandıkça insan daha az yük taşır hale otomatikman gelecektir. En ufak bir yükü taşırken bile bel kısmınızda ağrılar meydana gelecektir. Bel fıtığında bel ağrıları oldukça önemli bir yer taşımaktadır.

bel fıtığı nedir

Kılıfta oluşan bu yıpranmadan dolayı diskteki çekirdek yani macunumsu sıvı eklemin dışına doğru akacaktır. Bu çekirdeğin yani macun gibi olan sıvının bulunması gerektiği diskin ortasından dışarıya doğru akması olayına bel fıtığı denir.

Bel Fıtığı Nedenleri Nedir?

Bel ağrısı ve bacak ağrısının en sık görülen sebepleri arasında yer alan bel fıtığı belirtileri ve nedenleri tedavi edilemediği takdirde yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda bireylerin yaklaşık olarak % 80’lik kısmının hayatında en az 1 defa maruz kaldığı gözlemlenen bel fıtığı rahatsızlığı daha her yaş grubunda görülebilmekle birlikte, daha çok 35 ila 50 yaş aralığında söz konusu olabilmektedir.

Evreler halinde bir işleyişe sahip olan ve ayrıca sinsi bir işleyişe de sahip olabilen bel fıtığı rahatsızlığı bu bakımdan erken teşhis edildiğinde ilerleme durumu göstermesi söz konusu olmamaktadır. Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan bel fıtığı rahatsızlığı ilk evreden itibaren belirtilerini gösterdikten sonrasında bireyde huzursuzluk, uyku problemleri gibi bazı problemlerin de meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Bel Fıtığı Nedenleri Şunlardır;

  • Siyatik problemi
  • Ağır nesnelerin ani olarak kaldırılması
  • İleri yaş faktörü gibi olumsuz etkenler bel fıtığı nedenleri arasında yer almaktadır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nedir

  • Sırt ve kalça kısmında hafif şekilde etkin olan ağrının gitgide artması
  • Artan ağrının zaman içerisinde yaygın uyuşukluk ve güç kaybına neden olması
  • Bel fıtığının ileri evreye geçiş göstermesi sonucunda ağrının bireye acı verici boyuta ulaşması ve günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesini güçleştirmesi
  • Vakaların büyük bir kısmında ağrıların 6 hafta içerisinde azalması
  • Bazı bireylerde ağrı kronik veya zayıf düşürücü olabilmesi
  • Fıtık probleminin meydana geldiği diskin bir sinir üzerinde baskı uygulaması neticesinde şiddetli ağrı meydana gelmesi ve bu durumun ayrıca siyatik problemi olarak da nitelendirilmesi ve siyatik probleminin bel fıtığı rahatsızlığındaki en yaygın görülen belirti olması

Geliştirilen yeni tedavi yöntemleri sayesinde daha kolay ve daha kısa süreçler içerisinde tedavi edilebilen bel fıtığı belirtileri bu sayede hastanın daha kısa süreçlerde hastanede yatırılması sonrasında taburcu edilerek eski sağlığına yeniden kavuşmaktadır.

Tedavi edilemediği takdirde ciddi boyutlara ulaşabilen ve bu durum sonucunda bireylerde ciddi anlamda rahatsızlık ve acı oluşuma neden olabilen bel fıtığı rahatsızlığı bu bakımdan ilk belirtisi görülmesi durumunda hemen fizik tedavi uzmanına başvurulmalıdır.

 

Yazar: ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Mutlaka Okumalısın

covid 19 nasıl bulaşır

Covid 19 (Koronavirüs) Nedir? Koronavirüs Nasıl Bulaşır ?

Covid 19 (Koronavirüs) Nerede Ortaya Çıkmıştır ? İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir