Perşembe , Ocak 21 2021
Cilt bakımı tipleri

Cilt Tipleri ve Cilt Bakım İpuçları

Cilt bakımı bir sanat sanattır ancak gözünüzü korkutmanıza gerek yok. Bu sanat hepimizin öğrenebileceği bir şey. Cildinize özen göstermenin püf noktası cildinizi tanımaktır. Cildinizi tanımak sizin için işe yarayan doğru ürünleri bulabileceğiniz ve daha fazla soruna neden olmadan potansiyel sorunlarla mücadele edebileceğiniz anlamına gelir.

Normal Ciltler Hakkında Bilgi

Normal cilt; çok kuru olmayan, sürekli değişiklik göstermeyen ve çok hassas olmayan tabiri caizse özel ürünler kullanmadan normal diyebileceğimiz şekilde gözüken cilt tipidir. Normal cilde sahip olanlar kadın veya erkekler ciltlerinde biraz kuruluk ve hassasiyet yaşayabilir. Normal cilt tipine sahipseniz çok fazla problem yaşamazsınız. Cildiniz yeni ürünlere veya hava değişikliklerine olumsuz tepki verme eğiliminde değildir. Gün boyu yüzünüzdeki yağı sürekli nemlendirmeniz gerekmez. Cildiniz, minimum ince çizgiler ve kırışıklıklar ile sıkıdır.

Normal Cilt Bakımı İpuçları

Normal cilt bakımı için şanslısınız! Normal cilt ile neredeyse aza yakın veya neredeyse hiç hassasiyet, kuruluk veya yağlılık yaşamazsınız. Cildiniz çoğu malzemeyi tolere edebilir. Yani güzellik ürünlerini sık sık kullanabilir ve sizin için tam olarak neyin işe yaradığını bulana kadar nemlendiricileri ve maskeleri istediğiniz kadar cildinizde gönül rahatlığı ile kullanabilir yada deneyebilirsiniz.

 

Yağlı Cilt Hakkında Bilgi

Yağlı Cilt; her zaman parlıyor gibi bir görünüme sahip olan cilt türüdür. Muhtemelen lekeleme çarşaflarına veya matlaştırıcı tozlara yabancı olmayacaksınız. Makyaj ve cilt bakımı ürünlerinin her zaman istediğiniz gibi stoklarda kalmaması bu cilt tipine sahip olan insanların yaşadığı sıkıntılardan bir tanesidir. Yağlı ciltli insanların yüzlerinde en çok yağlandığı bölge T bölgesidir. Alın, çene bölgesi ve burun en çok yağlanan bölgelerdir. Yağlı ciltler tonik kullanmalıdır.

Yağlı Cilt Bakımı İpuçları

Yağlı ciltlerde parlaklık kontrolü en önemli husustur. Yağlı bir cilde sahip olmanın faydaları olsa da (daha az kırışıklık gibi), Mineral, yağ, vazelin ve alkol gibi maddelerden kaçınmalısınız. Gözeneklerinizi tıkamayacağından, “komedojenik olmayan” etiketli ürünler yağlı ciltler için harika çalışır. Yağsız nemlendiriciler, kimyasal peelingler ve kil maskeleri gibi en iyi arkadaşlarınızdır. Yüzünüzü aşırı yıkamadığınızdan emin olun, çünkü gözeneklerinizi kurutmak, onları telafi etmek için daha fazla yağ üretmelerine neden olabilir.

Cilt Tipleri

Kuru veya Susuz Cilt Hakkında Bilgi

Kuruluk ve dehidrasyon aslında iki ayrı sorundur, ancak çok benzer semptomları vardır. Dehidrasyon vücudunuzdaki su oranının yeterli olmadığı yada sıvının mevcut olmadığı anlamına gelir. Cildiniz birbirine sıkıştığında cildiniz gergin olabilir, kağıt gibi bir görünüme sahip olabilir veya küçük, ince çizgiler gösterebilir.

Kuruluk, ciltteki yağ ve sıvı eksikliğinden kaynaklanır. Belirtiler arasında pullanma, hassasiyet, kaşıntı ve çatlaklar gibi sorunlar yer alır. Yaşam tarzı ve çevresel faktörlerden veya kronik bir durumdan (egzama vb.) kaynaklanabilir.

Kuru veya Susuz Cilt Bakımı İpuçları

Kuru cilt bakımı için, her gün birkaç kez zengin bir nemlendirici uygulamanız gerekmektedir. Cildinizin iyileşmesine yardımcı olmak için evinizdeki havayı sıcak ve nemli tutmaya çalışın. Sert sabunlar, narenciye yağı veya çok fazla koku içeren ürünler kullanmaktan kaçınmanız cildiniz için daha iyi olacaktır. Aksi halde kuru olan bölgeler soğuk havalarda daha çok kuru olacağından dolayı acı gibi semptomlara neden olacaktır.

Cildiniz susuz kaldıysa, su bazlı ürünler aradığınızdan emin olun çünkü yağ bazlı ürünler cildinizin durumunu daha da kötüleştirir. En önemlisi, her gün yeterince su içtiğinizden emin olun! Su içmek cilt ve organlar için oldukça önemli sıvı tüketimlerinden biridir.

 

Akne veya Sivilce Eğilimli Cilt Hakkında Bilgi

Sık sık sivilce problemleri yaşıyorsanız (veya hiç geçmiyor gibi görünüyorsa), muhtemelen sivilceye yönelimli bir cildiniz vardır. Bu, gözeneklerinizin kolayca tıkanma eğiliminde olduğu ve sizi beyaz noktalara, siyah noktalara diğer cilt tiplerine göre daha duyarlı hale getirdiği anlamına gelmektedir. Yağlı veya kuru bir cilde sahip olabilir ve akneye yatkın olabilirsiniz. Sivilceyi yapan unsurların başında eğerki karaciğerinizden kaynaklanan bir problem yoksa cilt altında biriken yağlar sebep olmaktadır.

Önemli Not: Cildinizdeki lekeler mutlaka akne olmayabilir. Aslında, rosacea adı verilen yaygın bir cilt sorunu, akne benzeri semptomlara neden olabileceği için genellikle “yetişkin sivilcesi” olarak bilinir. Bu durumun diğer semptomları arasında kızarma, belirgin kan damarları, kalınlaşmış cilt ve batma veya yanma bulunur.

Sivilce Eğilimli Ciltler için Bakım İpuçları

Sivilceyi tedavi etmek için özel olarak formüle edilmiş temizleyicileri ve ayrıca sivilceyi en aza indirmeye yardımcı olacak nemlendiricileri kullanmak başlıca yeterli olabilir. Mevcut çatlakların travmasını önlemek için yüzünüzü nazikçe temizlemek önemli olacaktır. Sivilce izlerini tedavi etmek ve hafifletmek için topikal jel kullanın. Salisilik asit, kil, benzoil peroksit veya retinol gibi sivilceyle savaşan bileşenleri de kullanabilirsiniz.

 

Karma Cilt Hakkında Bilgi

Karma Cilde sahip insanlar ne tür bir cilde sahip olduğunu anlamakta güçlük çeker. Eğer sürekli değişkenlik gösteren bir cilde sahipseniz muhtemelen karma bir cilt yapısına sahipsinizdir. Cildiniz bazı bölgelerde kuru, bazılarında yağlı mı? Karma cilt, en kolay şekilde yağlı bir T bölgesi ve yüzün geri kalanında kuru veya normal cilt ile tanımlanır.

Karma Cilt Bakımı İpuçları

Yağlı ve kuru ciltlerlerde olduğu gibi alkol bazlı ürünler aynı bileşenlerden uzak durmanız gerekmektedir. Sorunlu bölgeleri leke tedavileriyle izole edip ve cildi eşitlemek için tonerler veya dengeleyici kremler kullanabilirsin.

 

Hassas Ciltler Hakkında Bilgi

Hassas cilt genetik, alerji veya çevresel faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu cilt tipinin belirtileri cildinizin kolayca kızarması, sık görülen şişlikler, cilt bakım ürünleri kullandıktan sonra yanma ve kuru, pul pul, tahriş olmuş cilt lekelerinin ortaya çıkması olarak sıralayabiliriz. Yani dememiz o ki gratis’ten aldığınız çoğu ürünü denemek için kullandığınızda cildinizin yapısından dolayı saydığımız çoğu belirtiyi hemen hemen her üründe yaşayacaksınız. 🙃

Hassas Cilt Bakımı İpuçları

Tahriş, kızarıklık, batma, yanma veya sivilce çıkmalarına daha yatkın olduğunuz için kozmetik seçerken dikkatli olmanız gerekir. Alkol veya antibakteriyel bileşenler gibi koku ve tahriş edici maddelerden kaçının. Daha az katkı içeren ürünleri arayın ve iyileştirici veya iltihap önleyici özelliklere sahip olanları kullanın.

Yazar: ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Mutlaka Okumalısın

türk kahvesi maskesi

Kahve Telvesi Maskesi Yapmak için Öneriler

Gün içerisinde hemen hepimizin mutlaka tüketmiş olduğu türk kahvesinin tadı kadar cilt üzerindeki etkisi de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir