Perşembe , Ocak 21 2021

Covid 19 (Koronavirüs) Nedir? Koronavirüs Nasıl Bulaşır ?

Covid 19 (Koronavirüs) Nerede Ortaya Çıkmıştır ?

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan covid – 19, 2021 yılına girildiğinde bile hala etkinliğini korumaktadır. Giderek yayılan virüs, insanları hasta etmeye ve can almaya devam etmektedir. Başta bir hastalık olan bu virüs daha sonraları pandemi halini almıştır. Kışın ortalarında 1 Aralık 2019 tarihinde ilk olarak Çin’de ortaya çıkan virüs hakkında olumlu gelişmelerden biri de virüsün Türkiye’de ilk ortaya çıkmasının 11 Mart 2020 günü ilk bahar ayına denk gelmesi olmuştur. İlk bahar ayı ve sıcaklıkların artmasıyla birlikte virüsün gelişme ve yayılma hızı yavaşlamıştır. Yaz ayıyla birlikte virüsün yeni (güçlü) olmasına karşın yıkıcılığı, virüsün karakteriyle ters orantılı olmuştur. Türkiye’de günlük vefat sayısı 17 -18’lere kadar düşmüştür. Sonbahar ve Kış ayının gelmesine yaklaşılırken hasta ve vefat sayısı artmıştır. Kış ayında ülke çapında yeni tedbirler alınmaya başlanmıştır. Bu kapsamda sokağa çıkma yasakları, kepenk kapatmalar, iş yavaşlatmalar, maske takma zorunluluğu, sigara içme yasağı, vb. birçok alanda tedbirler alınmıştır.

Covid 19 (Koronavirüs) için alınan önlemler nelerdir ? Koronavirüs aşı çalışmalarına ne zaman başlanmıştır ?

Dünya genelinde de birçok tedbir alınmıştır. Virüsün ortaya çıkmasına paralel olarak aşı üretme çalışmaları başlamıştır. 2020’nin sonlarına doğru bazı gelişmiş devletler aşı üretmiş ve kullanıma sunmuştur. Dünya gündeminin birinci sırasına oturan koronavirüs, 2020’nin en büyük gündem maddesi olmuştur. Türkiye’de virüs ile mücadele kapsamında atılan adımlar dünyaca takip edilmiştir. Kış ayının gelmesiyle artan vaka ve ölümlere karşı alınan tedbirler etkisini göstermiş kısa sürede fark edilir hale gelmiştir. Ölüm ve hasta sayısı bu kapsamda azalmıştır. Yurt dışından Türkiye’ye ithal aşılar getirilmiş ve kullanılmadan önce test amaçlı denemelere alınmıştır. Hükümet yaptığı açıklamalar ile Türkiye’nin yerli aşısının bahar ayında kullanıma açılacağı müjdesini vermiştir. 2021 yılının 2020 yılına nazaran daha iyi geçeceği hakkında olumlu görüşler, olumsuz görüşlere oranla daha fazladır.

Covid 19 (Koronavirüs) Kaç Kişiye Bulaştı ? Koronavirüs ile kaç kişi vefat etti ?

Koronavirüs öldürücü etkisi çok yüksek olan bir virüstür. Bu virüs pandemi halini alıp tüm dünya genelinde 2021 yılına girildiğinde yaklaşık 1,500,000 insanın ölümüne neden olmuş, 85,000,000 insanın hastalanmasına neden olmuştur. Bu sayı her geçen gün ülkelerde ekonomik zararların yanı sıra öldürücü etkisinin fazla olması sebebi ile insanlarıda yaşamlarından koparmaktadır.

Aşı çalışmaları devam ederken sağlık kurumlarının pandemiden korunmak için alınması gereken tedbirleri kamuoyuna sunması, virüsten korunmak için önemli rol almıştır.

Sağlık kurumlarının alınması gerektiğini vurguladığı önemli kurallar nelerdir? Koronavirüs için nasıl önlemler alınmalı ? Maske takmak ne kadar koruyucu ?

Koronavirüs diğer bir adıyla covid-19 virüsüne karşı alınması gereken önlemler şu şekildedir;

  • Maske takmak,
  • Sosyal mesafe kurallarına uymak,
  • Ellerimizi, yüzümüzü temizlemek ve temaslardan kaçınmak.

Bu üç kurala uyulduğu taktirde virüsten korunma anlamında önemli mesafe katedilecektir. Virüsün bulaşıcılığının önlenmesi için cadde ve sokaklar, iş yerleri, çalışma ortamları, toplanma alanları (spor salonları, konferans salonları, toplantı odaları vs.) yerler ilaçlanmıştır. Devletimiz özellikle yaşlılarda etkili olan bu virüs hakkında ibadethanelerimiz olan camilerimizide önlemler için kapatma kararı almış sonrasında vakaların azalması sonucu camileri tekrardan açmıştır.

Maske takmak, dünya sağlık örgütü tarafından ilk olarak sadece hastaların takması gerektiğini vurgulamış fakat sonrasında bu kararlarından vazgeçip tüm insanların maske takması sonucunda virüsün azalacağı açıklamalarını yapmıştır. Maske takmak yaklaşık olarak virüsün yayılma hızının yüzde 65 oranda azalttığını biliyoruz.

Koronavirüsün ekonomik zararları nelerdir ? Şirketler virüsten ne kadar etkilendi ?

Ekonominin seyrini değiştiren virüs, bu kapsamda bazı iş alanlarının daha da güçlenmesine yol açmış fakat genel itibariyle ekonomi kötü etkilenmiştir. Maske üretim fabrikaları, dezenfeksiyon üretim merkezleri, ilaç fabrikaları, gelişen iş kolları arasında yer almıştır. Dediğimiz gibi genel itibariyle ekonominin olumsuz etkilendiği bu pandemi de birçok araç fabrikası kapanmış, esnaf kepenk indirmiş, toplu üretim tesislerinin bazıları kapanmış, bazıları ise dinlenmeye geçmiştir. Dünya genelinde de birçok uzun geçmişe sahip firma kapanmış, bazıları ise kapanma noktasına gelmiştir. Türkiye’de alınan tedbirler ve atılımlar neticesinde 2021 yılının ekonomik atılımların yaşanacağı bir yıl olacağı vurgulanmıştır. Sosyal devlet ilkesi gereğince birçok vatandaşa destek ödemeleri yapılmıştır. Büyük meblağlara ulaşan bu destek ödemeleri hatırı sayılır bir tutar olarak yer etmiştir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatlerinin saat 10:00 ile 16:00 olarak yeniden belirlenmesi pandemi kapsamında alınan tedbirlerdendir. Eğitim alanında da okulların yüz yüze eğitime kapatılması ve uzaktan eğitime geçilmesi de etkileyiciliği geniş olan, alınan tedbirlerdendir.

Yazar: ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Mutlaka Okumalısın

Akut farenjit nedir Akut farenjit nasıl tedavi edilir

Akut farenjit nedir? Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Akut farenjit, yutağın ani ve ağrılı iltihabından, dilin arka ucunu da içeren boğazın arka kısmından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir