Perşembe , Aralık 5 2019
Anasayfa / Güzellik / Makyaj / Fondöten Nedir? Fondöten Nasıl Sürülür?
farklı ciltler için fondöten nasıl kullanılır

Fondöten Nedir? Fondöten Nasıl Sürülür?

Bebeksi bir cilt herkesin hayalidir ve biliyorum ki sizin de öyle, pürüzsüz görünen cilt için ne yapmalıyız? Fondöten nasıl kullanılır? Nasıl uygulanır? Ne ile çıkarılmalıdır? bunların cevaplarından biraz bahsedelim.

Makyaj denildiğinde akla ilk gelen ürün Fondötendir. Fondöten niye kullanılır? ciltteki kusurları kapatmak, sivilce ve akne izlerini kapatmak, rahatsız edecek boyutta olan çilleri kapatmak ve ciltteki renk eşitsizliğini kapatmak için kullanılır. Piyasa da cildinizin rengine ve cilt tipine (yağlı, kuru, karma) uygun birçok Fondöten çeşidi bulunur.

Fondöten Sürerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. Fondöten uygulamadan önce ilk olarak cildinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Çünkü kirli veya uzun süre temizlenmemiş cildin üzerine fondöten uygulanırsa ciltte sivilce oluşur. Cildinizi su ile yıkayın veya kullandığınız herhangi bir temizleme ürünü ile temizledikten sonra temiz bir havlu yardımı ile kurulayın. Fondötenden önce mutlaka nemlendirici bir krem uygulayın, bu her zaman kullandığınız herhangi bir nemlendirici krem olabilir.makyaj için kullanılacak malzemeler
  2. Fondöteni parmağınız dışında herhangi bir makyaj aplikatörleri uyguluyorsanız (fırça, sünger) bunun temizliğinden de emin olmalısınız. Çünkü bir önceki yaptığınız makyajda uyguladığınız fırça veya sünger de kalan Fondötenler zamanla bakteri oluşturur ve temizlenmeden tekrar uygulanırsa cilde zarar verir. Eğer Fondöteni sünger ile uygulamayı tercih ediyorsanız bu süngeri sık sık temizlemeniz gerekir.
  3. Fondötenin cilde ne ile uygulandığı da önemlidir, parmak, fırça, sünger vs. parmak ile kullanmak önerilmez bunun sebebi ise parmak ile sürülen Fondöten de yüz ile temas sırasında fazlalık Fondötenin emilmemesidir. Fırça ve sünger ile uygulama esnasında yüzünüze sürdüğünüz Fondötenin bir kısmını fırça veya sünger tarafından emilir bu da yüzünüze fazla gelen Fondötendir.
  4. Fondöten seçimi oldukça önemlidir. İlk olarak cilt rengine uygun fondöteni bulmak gerekir, çünkü cilt rengiyle uyuşmayan fondötenler cildinizde renk eşitsizliklerine sebep olacaktır. Güneş ışığı alan bir yerde cildinizin herhangi bir yerinde fondöteni denemelisiniz. Bir diğer önemli şey ise, cilt tipinize uygun Fondöteni seçmektir. Onu da şu şekilde yapmalısınız; Cildiniz yağlı ise yağsız kuru bir fondöten seçmelisiniz, cildiniz kuru ise yağlı nemlendirici içeren fondöten seçmelisiniz.

Fondöten Nasıl Sürülür?

Nemlendiriciyi cildinize uyguladıktan sonra iki dakika beklemelisiniz ki cildiniz nemlendiriciyi emsin. Eğer nemlendiriciden hemen sonra fondöten uygularsanız nemlendirici ve fondöten katman katman duracaktır. Fondöteni uygularken cildinize yumuşak davranın bunun sebebi; cildi sağa sola itelemek fondötenin eşit dağılmamasına neden olacaktır. Ayrıca cilde sert davranmak kırışıklığa sebep olur. Fondöteni boynunuza da uygulamalısınız çünkü fondöten uygulamayı çene hizasında bırakmak yüzünüzde maske varmış gibi durmasına sebep olacaktır. Bu yüzden boynunuza da fondöteni yaymalısınız. Eğer yüzünüz sivilceli veya kapatılması gereken sorunlu bir cilt ise daha kapatıcı sonuçlar almak için bir anda bolca Fondöteni aynı anda uygulamak hatalı olacaktır. İlk az bir miktar da alıp uygulayın daha sonra kapanmayan yerlerin üzerine tekrardan Fondöten uygulayın.

– Pürüzsüz bir ciltte Fondöten de pürüzsüz durur. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için sivilceler için doğal peeling tarifleri uygulamanız önerilir.

Son olarak sürdüğünüz fondöten yüzünüzde sabit için fondötenin üzerinden hafif bir pudra geçebilirsiniz, eğer fondöten çizgilerinize doluyorsa transparan pudra da geçebilirsiniz. Mecbur kalmadıkça fondöten kullanmaktan kaçınmalısınız, ne kadar fondöten kullanırsam o kadar cildim güzel olur diye düşünmek yanlış olur bu yüzden mecbur kalmadıkça fondöten kullanımından kaçınmalısınız.

 

Yazar : Özge Çelik

Mutlaka Okumalısın

kış makyajı trendleri

Kış makyajı nasıl yapılır? Kışın makyaj yaparken neler yapılmamalıdır?

Bildiğiniz üzere kadınlar makyaj yapmaktan çok hoşlanır ancak makyajın doğru yapılması her açıdan daha iyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir