Pazar , Aralık 8 2019
Anasayfa / Sağlık / Diyet / Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir ? Vücuda Zararı Var Mıdır?
Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir ? Vücuda Zararı Var Mıdır?

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir ? Vücuda Zararı Var Mıdır?

Herkesin hayalinde fit bir vücut vardır fakat fit bir vücut için ne yapmalısınız? Güzel bir vücuda sahip olmak zor mudur? Hızlı kilo vermenin vücuda zararları nelerdir? Nasıl hızlı kilo verilir? Su içerek kilo vermek mümkün müdür? Kilo vermek için günde kaç öğün yemek yenilmeli?

Bu sorular herkesin kafasını kurcalar, kilo vermek kafanızda büyüttüğünüz kadar zor değildir, kendi iradenize hâkim olduğunuz sürece kilo vermek kolay olacaktır.

Hızlı Kilo Vermek İçin Kaç Öğün Yemek yenmeli?

Herkesin kafasını karıştıran” günde 6 öğün yemek kilo verilir “diye çıkan söylentilerdir. Gerçekten 6 öğün yemek yendiğinde kilo verilir mi?

Günde kaç öğün yediğiniz tamamen size kalmıştır çünkü sabah 7-8 arası kahvaltı yaptıysanız öğün sayısı 3’ü geçebilir, sabah 10-11 arası kahvaltı yaptıysanız öğünleriniz daha az olabilir, önemli olan kaç öğün yediğiniz değildir. Sağlıklı kilo verebilmek için önemli olan öğün sayısı değil, önemli olan ne kadar yediğinizdir. Hızlı kilo vermek için hiç bişey yemiyorum diyenleri de duymuşsunuzdur, fakat hiç bişey yememek kilo verdirmediği gibi sağlığınıza da zarar verir.

Hızlı Kilo Vermenin Vücuda Zararları Nelerdir?

Hızlı kilo vermek cazip görünse de iyi sonuçlar doğurmayabilir. Hızlı kilo kaybı safra kesesi taşına sebep olur. Safra kesesi yediğimiz besinlerin yağlarının parçalanmasına yardımcı olur. Kısa sürede hızlı kilo vermek safra kesesinde taşlanma riskini arttıran önemli bir etkendir. Ayrıca kısa sürede kilo alıp vermeler de safra kesesinde taş oluşumunu etkiler, eğer safra kesesinde taş oluşumu olursa bu süreç oldukça ağrılı geçer. Hızlı kilo kaybı saç dökülmesi, kan değerlerinde bozukluk, anormal kalp atışı gibi birçok etkeni de yanında getirir.

Su İçerek Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Su İçerek Kilo Vermek Mümkün Müdür?Su vücudun başlıca gereksinimidir. Su içmek metabolizmayı düzenler. Sadece çok su içerek kilo vermek mümkün değildir. Su içmek kendi başına kilo verdirmez. Fakat su içmek vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve yağ yakmanızı çok kolay bir hale getirir. Suyun görevleri saymakla bitmez ama en önemli görevlerinden bir tanesi ise vücuttaki atık maddeleri dışarıya atmayı sağlamaktır, bu da bir nevi kilo kaybıdır. Peki su içerek kilo vermek mümkün mü? beslenmeniz düzgün ise gülük egzersiz yapıyorsanız gün içerisinde fazla su tüketmek gözle görülür şekilde kilo vermenizi sağlar, bu nedenle çok su tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Günlük 8-10 bardak arası su içmek kan dolaşımınızı hızlandırarak yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Spor yapmak herkesin bildiği gibi kilo vermede en çok işe yarayan aktivitelerden biridir. Günde en az yarım saat yürüyüş yapmak kilo vermeniz, yağ yakmanız ve metabolizmanızı hızlandırmanız açısından çok faydalı olacaktır. Kilo vermek istiyorsanız tuzu azaltmalısınız. Öğlen sebze akşam protein ağırlıklı beslenmek veya öğlen protein akşam sebze ağırlıklı beslenirseniz kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Sürekli diyet modunda olmak kilo verdirmez, aksine vücuda zarar verir. Kısaca kilo vermek istiyorsanız;

  • Bol su tüketmelisiniz.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenmelisiniz.
  • Egzersiz veya yürüyüş yapmalısınız.

 

 

Yazar : Özge Çelik

Mutlaka Okumalısın

detoks tarifleri

Detoks içecekler/ Güne Güzel Başlamak için Sağlıklı İçecekler

Detoks, köken olarak arınma anlamına gelmektedir. Detoksun amacı vücutta bulunan zararlı organizmaları ve fazla ödemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir