Pazartesi , Ocak 6 2020
Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Kil Maskesi Nasıl Yapılır ? Kil Maskesi Faydaları Nelerdir ?
Kil Nedir, Faydaları Nelerdir Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Kil Maskesi Nasıl Yapılır ? Kil Maskesi Faydaları Nelerdir ?

Kil Maskesi Nedir ?

Dünyanın birçok zenginlikleri vardır. Bu zenginlikler içerisinde kil de bunlardan biridir. Kil çok uzun yıllardır güzellik maksadı ile kullanılan bir çeşit topraktır. Bu toprağın içeriğinde bulunan çinko, silisyum, demir, alüminyum, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin cilt için onarıcı ve besleyici özellikleri bulunmaktadır. Eski bir geçmişe sahip olan kil maskesi yıllar boyunca sağlık ve güzellik bakımından yaygın olarak kullanılmıştır. Kilin tanecik büyüklüğü iki tane mikrondan daha küçük yapıdadır. Islatıldığında plastik bir yapıya dönüşen kil, pişirildiği halde ise sert bir yapıda bulunmaktadır. Kil doğa üzerinde sarımtırak, kırmızımtırak ve esmer renkte bulunmaktadır. Saf olan kilin esas rengi beyaz olmakla beraber kilin birçok renk çeşidi de bulunmaktadır. Kile bu renkleri veren ise bulunduğu yerin yapısı ve minerallerinden kaynaklanmaktadır. Kil emici özelliğe sahip bir toprak olduğu için suyu ve nemi içine çekmektedir. Doğada oldukça fazla bulunabilen kilin en büyük özelliği ise nem ve suyu çekmesidir. Su ilave edilerek işlenen ve şekil verilebilen kilin piyasadaki fiyatı da çok ucuzdur. Bu sayede evinizde doğal bakım olarak kil maskesini yüzünüze uygulayabilir ve ekonomik olarak faydalanabilirsiniz.

Kil Maskesi Faydaları Nelerdir ? Kil Maskesi neye iyi gelir ?

Vücudu toksin maddelerinden arındırdığı için genel olarak maske olarak kullanılmaktadır. Bu da vücudu rahatlatma özelliğine sahiptir. Canlı çamur olabilme özelliğine sahiptir. Vücuda pozitif enerji verir. İçerisindeki kalsiyumdan dolayı sivilce tedavisi, siyah nokta, kansızlık, ülser ve ağrı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Cildin dağ dengesini koruyup, cildi yağlardan arındırma özelliğine sahiptir.
 • Sivilceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla beraber siyah nokta tedavisi için de kullanılır.
 • Doğal peeling yani ölü derileri yok etmeye yardımcıdır.
 • Cildin üst yüzeyindeki ölü derilerin soyulmasında etkili bir maskedir.
 • Günümüzde yoğun tempolu hayatlar için cildi korur ve gözenek oluşumunu engeller.
 • Besin değerleri açısından çok doğal olan kil maskesi yapmak için oldukça uygundur.
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır.
 • Cilt üzerindeki sivilce, çizik gibi sorunların çözümü için etkilidir.
 • En önemlisi de cilde sağlıklı bir görünüm sağlamaktadır.

Kilin insan vücudu için çok fazla faydası bulunmaktadır. Kilin özellikle sedef ve egzama gibi deri hastalıklarına çok iyi geldiği, vücudun temizlenmesini sağladığı, hücrelerin daha fazla oksijen almasını sağladığı, mide ve sindirim hastalıklarında iyileştirici etkisi olduğu Bilinmektedir. Kilin en çok etkisinin görüldüğü bölüm ise cilt olmaktadır. Kil; ciltteki toksinleri temizleyerek gözenekleri açtığından cildin daha çok nemlenmesini sağlamakta, ciltteki oksijen miktarını ve hareketini arttırarak hücre yenilemesini hızlandırmakta, cildin doğal olarak temizlenmesinden dolayı cildi yumuşatmakta, cilt üzerinde oluşan sivilce, akne, çil ve tahriş gibi sorunların giderilmesinde ve cildin sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Kil Maskesi Çeşitleri Nelerdir? Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

Kil maskeleri kırmızı, beyaz, sarı, pembe gibi birçok renge sahiptir. Kil maskesi için cilde uygun renk ve özellik tercih edilmelidir. Bu kil maskeleri genel olarak cildi yatıştırmak için kullanılmaktadır. Güneşten yıpranmış veya sivilce nedeni ile tahriş olmuş ciltler için bu maske birebirdir. Killerin çeşitlerine göre kullanıldığı alanlar da farklılık göstermektedir. Saf olan beyaz kil daha çok hassas ciltlerde kullanılır, beyaz kil cildi yumuşatır ve daha parlak görünmesini sağlar. Ayrıca cildin temizlenmesi ile toksinlerden temizlenmek için kullanılmaktadır. Yeşil renkte olan ve Fransız kili olarak adlandırılan bu kil ise emici özelliğinden dolayı genellikle yağlı cilt yapılarında kullanılmaktadır. Cildin temizlenmesi için yapılan maskelerde en çok kullanılan kil çeşidi ise gri renkteki bentonit kildir. Fas bölgesinde üretilen kırmızı renkteki rhassoul kil ise, saçlar ve yağlı ciltlerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yüz peelingi için de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır ?

Evde Kil Maskesi Nasıl YapılırCildin yatışması için kullanılacak olan kil maskenin malzemeleri;

 • 1 yemek kaşığı beyaz kil,
 • yarım çay bardağı demlenmiş papatya çayı veya normal su

Bu malzemeleri birbirine iyi yedirerek ve sürekli karıştırarak bir krem haline gelmesine dikkat ediniz. Ne akışkan olacak nede çok koyu olacak şekilde kreminizi hazırladıktan sonra kil maskesi için yaptığımız bu karışımı yüze maske olarak uygulanır. Evde kil maskesi uygularken, kile su azar azar eklenip krem gibi olmalıdır. Kil maskesinin karıştırırken tahta kaşık kullanılmalıdır. Demir kaşık kilin içerisindeki maddelere zarar verebilir. Maske yüzü sürüldükten 10-15 dakika sonra yıkanmalıdır. Kil maskesi yapmak çok basittir. Cilde uygun olan kil çeşidi suyla yoğurt kıvamına gelene kadar karıştırılır ve yüze yayılarak sürülür. Tamamen kuruduktan sonra (beyazlaşır ve çatlar) ise ılık suyla yıkanır. Kil maskesi yapılırken daha değişik amaçlar için yulaf ve pirinç lapası gibi malzemeler de eklenmektedir.

Yazar : ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Mutlaka Okumalısın

Cildi gençleştirmek ve canlandırmak için evde yapılabilecek 5 maske!

Cildi gençleştirmek ve canlandırmak için evde yapılabilecek 5 maske!

Hepimiz kaç yaşında olursak olalım, parlak, genç bir cilde sahip olmak istiyoruz. Ne yazık ki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir