Perşembe , Aralık 5 2019
Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Lazer Epilasyon Nedir ? Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır ?
Lazer Epilasyon Nedir ? Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır ?

Lazer Epilasyon Nedir ? Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır ?

Lazer ışığı diye duyduğumuz bu ışığın normal ışıktan farklı tek dalga boyutu halinde yayılmasıdır. Lazer epilasyon gereksiz veya istenmeyen tüyler kalıcı olarak yok edilmesidir. İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en bilinen en iyi yolu lazer epilasyondur.

Lazer ışığı ile tüy köklerine isabet eden atışlarla köklerin bu ışığı emmesiyle kıl kökünü kurutur ve düzenli yapıldığı taktirde kıl kökünü kurutur ve oradan tüy çıkmasını engeller. Bu işlemlerin hepsi yapılırken sağlık açısından herhangi bir zararı da yoktur. Derinize ve ter bezlerinize kesinlikle zarar vermeden sadece kıl köklerine hücum eder.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

12 yaşından büyük herkese lazer epilasyon yapılabilir. Cilt yapısı uygun olan kişiler eğer tüylerinde şikâyetçiyse lazer epilasyona başvurabilirler. Eğer cildiniz aşırı hassas ise ilk olarak bir uzmana danışıp cildinizin lazer epilasyona uygun olup olmadığını öğreniniz ve daha sonra lazer epilasyon düşünmelisiniz. Kıl kökleri ve cilt yani ten rengi lazer epilasyon için önemlidir. Beyaz ten rengine ve koyu kıl rengine sahip kişilerde lazer epilasyon daha etkilidir, fakat cilt esmer, bronz hatta zenciye yakınsa bile lazer epilasyon uygulanabilir. Bu uygulama size bu işlemi yapan kişi tarafından ten renginize göre ayarlanır.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygun değildir?

Lazer epilasyon tamamen beyaz tüylere sahip kişilerde uygulanmaz. Herhangi bir cilt hastalığı olan sedef hastalığı, deri hastalıkları gibi rahatsızlığı olan kişilere uygulanmaz. Ayrıca sivilce ilacı kullanan kişilere de uygulanmaz. Eğer hamileyseniz veya öyle bir ihtimal olduğunu düşünüyorsanız öncelikle hamile olup olmadığınızdan emin olmalısınız çünkü hamile bireylere kesinlikle lazer epilasyon yapılmaz.

Lazer Epilasyonun Yan Etkisi Var Mıdır?

Lazer epilasyon işlemi sonrasında hafif kızarıklık, yanma gibi etkiler görülebilir ve bunlar kısa sürer. Bu yan etkiler maksimum 1 gün sürecektir.

Hassas ciltlerde bu etkiler 2 gün kadar sürebilir. Aksi bir durumla karşılaşırsanız bir doktora veya uzmana danışmanız iyi olacaktır.

Lazer Epilasyonda Seanslar Ne Kadar Sürer?

Her seans yapılacak bölgenin alanına göre değişir. Örneğin komple bacak ve sırt çevresi geniş bölgeler olduğu için 1-2 saat arası sürerken; koltuk altı bikini bölgesi gibi küçük bölgeler 10-20 dakika arası sürmektedir. Lazer epilasyonda seans aralıkları 1 ve 1 buçuk ay arası değişmektedir, zamanla bu süre 1- 2 ay gibi bir süreye de uzayabilmektedir. Bu işlemlerin tamamen bitme süresi ise kişiden kişiye değişir. Herkesin ten rengi, kıl kökü farklı olduğu için bitme aşamasında da farklılık görülür. min. 4 maksimum 15 seansa kadar sürebilmektedir.

lazer epilasyon aşamaları

Lazer Epilasyon Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Lazer epilasyona başlamadan en az 1 ay önce tüyleri tamamen kökleyen ağda, cımbız, iple alma gibi işlemler yapılmamalıdır. Cildiniz bronzlaşmaya yatkınsa son bir ay bronzlaşmamak oldukça önemlidir ayrıca solaryuma girmekte uygun değildir aksi halde seansınız iptal edilebilir. Cilt ürünleri kullanıyorsanız peeling ve soyulabilen maskeler seans öncesinde cildinize zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır. Tüy dökücü kremler ve jiletleme işlemi kıl köklerine girmediği için kullanılabilir.

Lazer Epilasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Lazer epilasyon sonrasında ilk 24 saat vücut su ile temas ettirilmemeye özen gösterilmelidir. Vücudun işlem görmüş bölgeleri açıktaysa (kol, yüz vs.) bu bölgelere güneş koruyucu kullanılmalıdır. Kıl köklerinde 5-15 gün içerisinde dökülmeler olacaktır. Bu dökülmeleri net bir şekilde görebilirsiniz, tüyleri eliniz ile çektiğinizde kolayca çıktığını göreceksiniz.

Epilasyon’da Yapılan Sonuçlar Kalıcı Mıdır?

Epilasyonun yapılan işlemleri profesyonelce yapıldıysa kalıcılığı sürecektir. Fakat profesyonel yapılmayan epilasyon tedavileri cildinize zarar verme olasılığı oldukça fazladır, kullanılan malzemelerin temizliği ve diğer tüm etmenler cildinize zarar verebilir. Ve buna bağlı olarak kalıcılık söz konusu olmayacaktır.

lazer epilasyon ile pürüzsüz bir ten

Yazar : Özge Çelik

Mutlaka Okumalısın

Cildi gençleştirmek ve canlandırmak için evde yapılabilecek 5 maske!

Cildi gençleştirmek ve canlandırmak için evde yapılabilecek 5 maske!

Hepimiz kaç yaşında olursak olalım, parlak, genç bir cilde sahip olmak istiyoruz. Ne yazık ki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir