Perşembe , Aralık 5 2019
Anasayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Mıhlama ( Kuymak ) Nedir ? Mıhlama Tarifi Nasıl Yapılır ?
Mıhlama ( Kuymak ) Nedir ? Mıhlama Tarifi Nasıl Yapılır ?

Mıhlama ( Kuymak ) Nedir ? Mıhlama Tarifi Nasıl Yapılır ?

Mıhlama olarak geçen kuymak diyede bildiğimiz karadeniz bölgemizin nefis lezzetlerinden birisi olan bu tarif oldukça lezzetidir. Kuymak dediğimiz tarif aslında mısır unu, yağ, su ve kaşar peyniri ile yapılmaktadır. Bu müthiş karadeniz bölgesine ait olan lezzet Trabzonda Kuymak, Rize’de ise Mıhlama olarak bilinmektedir.

Kuymak yaparken kaşar peynirimiz oldukça önemli rol oynuyor. Aynı zamanda mısır unuda oldukça taze olmak zorunda tabiki. BİM de satılan kuymak peyniri yerine normal bir kaşar peynirini oldukça şiddetle önermekteyiz. Çok kolay bir tarif olarak görünebilir size ilkten fakat gerçekten bu lezzet oldukça usta eller gerektirir. Mısır ununun pişme derecesi oldukça önemlidir. Fazla pişmesi lezzetin biraz yanık, az pişmesi de mıhlama lezzetinin oldukça çiğ olmasını sağlar. Mıhlama tarifi bundan dolayı ustalık gerektirir. Kimine göre adı değişen bu mıhlamaya veya kuymak adı değişse de lezzeti değişmeyen bir tarif.

Vereceğimiz tarif 3-4 kişilik bir tariftir. Çok aşırı bir doygunluk beklemeyin fakat mıhlamanın verdiği o doygunlukla doyacaksınız. Fakat sonlarına geldiğinde üzüleceksiniz. Oldukça lezzetli olan bu tarif tekrar tekrar yapma hissiyatı verecektir.

Kuymak ( Mıhlama ) Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı mısır unu
 • 2 su bardağı oda sıcaklığında su
 • 2 yemek kaşığı margarin veya tereyağı
 • 1 kase kadar kaşar peyniri ( Bu yaklaşık olarak 80 gram gibisine denk geliyor )
 • Tuz (peynirlerin tuz oranına göre istediğiniz ölçüde)

Mıhlama ( Kuymak ) Tarifi Yapılışı

 1. Tavamızda ilk önce yağı eritiyoruz. Fakat yağın yanmasına izin vermeyin sadece eritin. Orta derece ocakta bu işlemleri yapalım.
 2. Sonrasında mısır unu ve tuzumuzu ekleyip kavuralım.
 3. Hafif bir şekilde renginin döndüğünü gördüğümüzde mısır ununun o güzel kokusu yükselecektir. Bu aşamada suyu yavaş yavaş eklemeye başlayalım.
 4. Karıştırmak bu tarifte önemlidir. Suyumuzu eklediğimizde karıştırmaya devam ediyoruz.
 5. Altını kısıp ufak ufak suyunu çekmeye devam etsin bu aşamada yağ üste gelecektir. Bu şekilde 5 dakika kadar daha devam edelim.
 6. Kaşar peynirini bunun üzerine koyalım ve erimesine izin verdikten sonra ufak ufak bir şekilde karıştırıp sıcak bir şekilde ocaktan alıp sıcak sıcak serviş yapıp menemen gibi yemeye hazır bir kuymak tarifi sizlerin damak tadına uygun olmaya hizmet verecektir.

Kuymak ( Mıhlama ) Yaparken Dikkat Edeceğiniz Püf Noktaları

 • Kuymağı yaparken bakır bir tava kullanın.
 • Tadının daha yoğun olması için su yerine süt ü kullanabilirsiniz.
 • Orjinal bir trabzon peyniri kullanabilirsiniz.
 • Mısır ununun kavurma noktasını oldukça iyi bir şekilde ayarlamalısınız.

Yazar : ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir