Perşembe , Aralık 5 2019
Anasayfa / Sağlık / Psikoloji / Panik Atak Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?
Panik Atak Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir

Panik Atak Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?

Toplumda yaygın bir şekilde görülen ve tedavi edilemediği takdirde iş ve sosyal yaşamın olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilen panik atak hastalığı nedir panik atak hastalığı tedavi edilebilir bir ruhsal problem olup ayrıca birçok belirtiler de gösterebilmektedir.

Sinsi bir işleyişe sahip olan panik atak hastalığı, özgüven duygusunun ciddi anlamda düşmesine neden olabilen, tedavi edilemediği takdirde hastada çıkmazlara neden olabilen ve tüm bu olumsuz durumlar neticesinde yaşam kalitesinde ciddi anlamda düşüş oluşumuna neden olabilen panik atak hastalığı bu nedenle henüz ilk belirtilerinin fark edilmesi durumunda mutlak olarak psikiyatri doktoruna başvurularak tedavi edilmelidir.

Panik Atak Hastalığı Nedir ?

Bir tür korku yanıtı olan ve çağımızda genç yaş grubundaki bireylerde de görülebilen panik atak hastalığı, bedenin herhangi bir tehlikeli veya olumsuz durumlar karşısında, stres veya heyecan faktörü gibi durumlarda normal tepkisinin abartılı bir şekilde dışa yansıtılması durumu olan panik atak hastalığı, belirtileri ve septomlarının ani olarak gelişim göstermesi ve yalnızca 10 dakika içerisinde en üst düzeye ulaşması söz konusu olmaktadır.

Septomlarının ender olarak 60 dakikadan fazla devam edebildiği ve ortalama olarak 20 ila 30 dakikalık süreç aralığında etkisini yitirebildiği panik atak hastalığı septomları birçok psikiyatrik vakalardan farklı olarak herhangi bir zaman aralığında söz konusu olabilmektedir. Örneğin, alışveriş mağazasında alışveriş yapıldığı sırada, yolda yürüdüğü sırada veya herhangi bir sebep söz konusu olmadığı halde evde oturulduğu sırada ani olarak panik atak septomları meydana gelebilmektedir.

Panik Atak Hastalığı Belirtileri

Birkaç dakika içerisinde zirve noktaya erişen panik atak hastalığında şu gibi belirtiler söz konusu olmaktadır;

 • Kalp çarpıntısı veya nabızın hızlı atması
 • Terleme ve titreme
 • Nefes darlığı yada boğulma hissi
 • Göğüs ağrısı
 • Mide bulantısı veya karın ağrısı
 • Baş dönmesi ve baygınlık hissi
 • Ateş basması
 • Uyuşma ve karıncalanma hissi
 • Gerçek dışı hisler
 • Duyarsızlaşma veya kendinden geçme hissi
 • Aklını kaybetme korkusu
 • Ölüm korkusu gibi birçok belirtiler panik atak hastalığı belirtileri olarak tanım görmektedir.

Panik Atak Hastalığı Türleri

Şiddet ve süreç bakımından farklılıkların söz konusu olmadığı panik atak türleri yalnızca aynı zaman dilimi içerisinde septomları tetikleyebilen faktörlere göre farklılık gösterebilmektedir. Dolaysıyla 2 ayrı ve farklı türden panik atak türünün bulunduğu ve bu türlerin ise şunlar olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz;

Beklenen Panik Ataklar

Belirli işaretlere yada tetikleyici etkenlere bağlı olarak meydana gelebilen beklenen panik ataklarda örneğin, kapalı alanlarda yer alan bireyler, asansörde sıkışan bireyler, kapalı ortamlarda korkan bireylerde beklenen panik ataklar söz konusu olabilmektedir.

Beklenmedik Panik Ataklar

Herhangi bir sebep veya etken söz konusu olmadan ani bir şekilde etkisini gösteren beklenmedik panik ataklarda, yoğun korku, endişe duygularına yada rahatsızlık verici fiziksel hislerin söz konusu olmamaktadır.

Panik Atak Hastalığı Tedavisi

Kesin bir tedavisinin söz konusu olamadığı panik atak tedavisi panik atak hastalığında yalnızca septomların kontrol edilebilmesi açısından çeşitli tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Daha çok reçeteli olarak yazılan ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulaması gibi tedavi uygulamaları ile tedavi edilen panik atak hastalığında bu sayede tedavi sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanması hedeflenmektedir.

Etkili antidepresan ve benzodiazepinler gibi panik bozukluğu ilaçlar sayesinde, panik atakların ve diğer anksiyete bozuklukları ile ortaya çıkabilen septomların azaltılması sağlanırken, psikoterapi tedavisi sayesinde ise, hastanın zor duygu durumları ile başa çıkabilmesi ve sağlıklı başa çıkma teknikleri geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Yaşam kalitesinin arttırılması ve bu sayede panik atak hastalarının problemsiz bir yaşama sahip olabilmesi açısından panik atak hastalığında vakit kaybedilmeden psikiyatri bölümüne başvurulmalıdır.

 

Yazar : ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir