Pazartesi , Aralık 9 2019
Anasayfa / Sağlık / Hastalıklar / Rahim kanserini tespit etmek için 8 ipucu!
Rahim kanserini tespit etmek için 8 ipucu!

Rahim kanserini tespit etmek için 8 ipucu!

Rahim Kanseri Nasıl Tespit Edilir ?

Erken tanı almak ve hastalığa mümkün olan en kısa sürede karşı çıkmak için rahim kanser belirtilerinin sizde var olup olmadığına bakmanız gerekir. Bu makalemizde rahim kanseri belirtileri, rahim kanserini tespit etmek için ipucular, rahim kanserinin tanısı ve tedavisi gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Rahim kanseri kadınlarda en sık görülen ikinci kanserdir.

Sayıları korkutucu olsa da, doğru şekilde tespit edildiğinde önlenebilen ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir kanser türüdür.

Genellikle rahmin yüzeyindeki hücrelerde başlar ve gelişimi oldukça yavaş olduğu için vajinal sitoloji yoluyla zamanla teşhis edilebilir.

Genellikle kansere dönüşmeden önce büyümesi uzun zaman alan, displazi olarak bilinen bir doku değişim sürecine sahiptir.

Başlıca nedeni, cinsel temas yoluyla bulaşan HPV virüsüdür.

Bazı enfeksiyonlar kendi başına geçse de, rahmin hücrelerinin anormal büyümesini tetikleyen başka bir şey de söz konusu olabilir ve ilk başta kendini agresif semptomlarla göstermese de, tespitinin anahtarı olabilecek bazı uyarı işaretleri vardır.

Şimdi rahim kanseri belirtilerine bir göz atalım:

Açıklanamayan kilo kaybı

Açıklanamayan kilo kaybı, diyet ya da egzersiz olmaksızın, hiçbir koşulda göz ardı edilmemesi gereken bir semptomdur. Ancak bazı insanlar bu durumdan oldukça memnundur ve altında bir şey arama gereği duymazlar. Ani kilo kayıpları sorgulanması gereken kayıplardır.

İltihaplanma ve sıvı tutma

Uterin rahim hücrelerindeki değişiklikler, vücudun iltihabik süreçlerindeki bir dengesizlik ile kendini gösterebilir ve bu da dokularda sıvı tutulmasına neden olur. Hastalar alt karın bölgesinde iltihaplanmaya sahiptir ve kan damarlarını etkilediği için bacaklarda ve alt vücutta da belirgindir.

Sistit

Sık idrar yolu enfeksiyonu atakları olan kadınlar rahim kanseri olup olmadıklarını araştırmaları gerekir. Bununla ilgili olarak az sayıda vaka vardır ancak bu belirti aynı zamanda bu hastalığın bir sonucu olarak rahmin ve mesanenin iltihaplı olması durumunu ortaya çıkarabilir. Tümör, bu organları sıkıştırmaya, idrarın geçişini engellemeye ve idrar yolunda kuvvetli bir ağrı hissi yaratmaya eğilimlidir.

Genital siğiller

Genital siğiller, rahim kanserinin gelişmesine sebep olan HPV virüsü tarafından yayılır. Bu küçük cilt değişiklikleri sadece genital bölgenin çirkin oluşuyla kalmaz aynı zamanda çok kolay yayılma eğilimindedir.

Anormal orgazm

Vajinal bölgedeki değişiklikler genellikle doğal pH dengesizliğinden kaynaklanan mantar veya bakteriyel enfeksiyonun sonucudur. Bununla birlikte, anormal bir koku ve dokuya sahip bir deşarj ortaya çıktığı zaman rahim kanseri ile ilgili olabilir.

İlişki sırasında ağrılar hissedilmesi

Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilecek birçok faktör olmasına rağmen, rahmin içindeki tümörlerin büyümesi veya atılmaması sonucunda ortaya çıkan bir olasılıktır. Bu, rahmin duvarlarının iltihaplanmasının bir sonucu olabilir ki bu da genital bölgenin doğal sulanmasını etkiler.

Bel zorlanması

Herhangi bir kanser türünde olduğu gibi rahim kanserinde, vücudun dokularının iltihaplanma süreçlerinde güçlü bir dekompansasyon oluşturur. Bunun bir sonucu olarak kaslar neredeyse her zaman lomber bölgede ve ekstremitelerde sürekli bir ağrı hissine neden olacak şekilde sıkıştırılma eğilimindedir. Dahası, kan dolaşımının bozulması nedeniyle dokular ve kaslar oksijen ve besin maddelerini düzgün bir şekilde alamaz.

Anemi

Hastalık ilerledikçe, vücut besinleri mükemmel şekilde kullanmayı bırakır ve hasta iştahını kaybeder. Bu sadece gündüz yorgunluk hissini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bilişsel sağlığı etkileyen şiddetli anemi olaylarına da neden olur. Bu belirti kanserin çok yoğun olduğu dönemlerde düzensiz kanama veya adet dönemlerine neden olduğunda da yaygındır.

Yazar : ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Mutlaka Okumalısın

Akut farenjit nedir Akut farenjit nasıl tedavi edilir

Akut farenjit nedir? Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Akut farenjit, yutağın ani ve ağrılı iltihabından, dilin arka ucunu da içeren boğazın arka kısmından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir