Cuma , Aralık 6 2019
Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Sağlık Sorunlarına İşaret Eden Cilt Problemleri Nelerdir?
Sağlık Sorunlarına İşaret Eden Cilt Problemleri Nelerdir

Sağlık Sorunlarına İşaret Eden Cilt Problemleri Nelerdir?

Cildimizde aniden meydana gelen problemler birçok sağlık problemine yol açabilir. Aniden meydana gelen cilt problemlerinin haricinde uzun süreli olarak meydana gelmiş ancak önemsiz gibi görünen cilt problemleri, vitamin eksikliği ve tiroid bezi gibi hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Cildimizde meydana gelen değişimler, problemler bizleri çoğunlukla estetiksel açıdan rahatsız eden değişimlerdir. Ancak cildimizde oluşan problemler, estetikten daha büyük problemlere işaret etmektedir. Bu noktada cilt hastalıkları cildinizi etkileyen bir hastalıktır. Kanser başta olmak üzere akne, egzama, sedef vs. gibi pek çok hastalık cilt hastalıkları kategorisinde yer alır. Cilt problemleri tırnak, saç, ter ve yağ dokularını da doğrudan etkileyebilir.

Birçok cilt hastalığı vardır. Bu cilt hastalıkları belirtileri, birbirinden farklı olsa da birçok ortak yönleri de vardır. Cilt hastalıklarından birine maruz kalan bir kişinin cilt görünümü, rengi, dokusu ve rahatsızlığın olduğu bölgenin sıcaklığı bile değişebilir. Cildimizde görülen rahatsızlıklar, kendisini siyah noktalarla, küçük şişkinliklerle, iltihaplı sivilcelerle, döküntülerle, kızarıklarla ve kaşınma ile gösterebilir. Cilt hastalıkları nedenleri arasında stres ve güneşe maruz kalmak ilk sırada gelir. Bunun haricinde kişinin beslenmesi, kötü alışkanlıkları, makyaj malzemeleri gibi pek çok sebep de cilt hastalıklarına neden olabilir.

Göz Altı Morlukları

Yorgunluk, uykusuzluk ve genetik faktörler göz altı morluklarına neden olur. Bununla birlikte toksit etki gösteren gıdalar tüketildiği zaman göz altı morluklarının oluşması da beklenebilir. Eğer göz altı morluklarının sebebi bu buysa, 10 gün boyunca süt, glüten ve yumurta gibi alerjen etkili besinleri tüketmemenizde fayda vardır. Ancak yine de herhangi bir sonuç elde edemediyseniz, küf, hayvan tüyü veya polenden kaynaklı olduğunu düşünerek, alerji testleri yaptırabilirsiniz.

Kırışıklıklar

Yaş ilerledikçe ciltte kırışıkların meydana gelmesi de kaçınılmaz olur. Lakin bazı faktörlere bağlı olarak yüzdeki kırışıklıklar erkenden ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar neticesinde C vitamini ile kırışıklar arasında doğrudan bir bağ olduğu ortaya konmuştur. Cilt matriksini oluşturan bir protein kollajen oluşmasında etkili olan C vitamininin eksikliği, kırışıkların meydana gelmesine neden olur.

Küçük Kabarcıklar

Küçük kabarcıklar, cilt problemleri arasından en sık görülen şikayetlerin başında gelir. Kollarda ve göz çevrelerinde sıkça görülen bu kabarcıklar, çoğu insan tarafından sivilce olarak algılanabilir. Ancak oluşan küçük kabarcıklar, keratosis pilaris adı verilen bir deri rahatsızlığıdır. Küçük kabarcıkların nedeni ise yeteri kadar yağ asitleri, çinko veya A vitaminin alınmamasıdır.

Cildimiz, her daim yağ bariyerlerine ihtiyaç duyar. Ancak alınan yağın, Omega 3 gibi yağ asitlerinin olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun haricinde kabak çekirdeği, keten tohumu ve fasulye önemli bir çinko deposu olarak tüketilebilir. A vitamini ihtiyacını da A vitamini bakımından zengin olan tatlı patates ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketerek giderebilirsiniz.

Dudaklarda Çatlama

Dudaklarda çatlamanın nedenini birçok insan soğuk havalarda maruz kalınan rüzgâr etkileri olarak bilir. Ancak asıl nedeni çinko ve B3 vitamin eksikliğidir. B3 ve çinko bakımından zengin olan gıdalar; tavuk, karaciğer ve balık gibi hayvansal ürünlerdir. Ancak hayvansal ürünleri tercih etmeyen Vejetaryenler, çinko için nohut ve kabak çekirdeği; B3 için yer fıstığı ve badem tüketebilirler.

Dudak Çevresindeki Yaralar

Dudak etrafında çıkan yaralar uzun süredir geçmiyorsa, B2 ve B12 bakımından demir ve vitamin eksikliğiniz olabilir. Bu durumu kontrol altına almak için koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, tavuk gibi demir bakımında zengin besinler tüketilebilir. Ayrıca B vitamini bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Solgun Bir Cilt Görümü

Demir eksikliği, soldun bir cilde sahip olmanızdaki en etkili nedendir. Solgun ciltler anemi belirtisi olduğu için, anemi hastası olup olmadığınız kan testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Solgun bir cilde sahip olanların B12 ve B6 bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir.

Ciltte Kıllanmalar

Kadınların yüzlerinde görülen kıllanmaların sebebi hormonal değişimler olabilir. Kıllanma, düzensiz adet döngüsüne sahip bir kadında meydana geldiyse, bu durum Polikistik yumurtalık sendromu ile açıklanabilir. Yüzünüzdeki kıllanmalarda kurtulmak için doktor tedavisine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Akne Ve Sivilce Oluşumu

Yediğimiz besinler, yüzde bulunan sivilcelerin nedensiz yere artış göstermesine neden olabilmektedir. Araştırmalar sonucunda, beyaz un, şeker ve işlenmiş gıdaların yerine sebze ve tahıl yönünden düşük Glisemik indeksli bir diyet programı yaparak aknelerin azalmasına yardımcı olabileceğimiz görülmüştür.

Yukarıdaki cilt problemleri, uzun veya kısa süreli olarak görülebilir. Cilt problemlerinin herhangi bir sağlık problemine yol açmaması için gerekli gıda takviyelerinin yapılması gerekmektedir. Ancak herhangi bir sonuç alınmadığı takdirde Cilt Hastalıkları uzmanına başvurmanızda yarar vardır.

 

Yazar : ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Mutlaka Okumalısın

Akut farenjit nedir Akut farenjit nasıl tedavi edilir

Akut farenjit nedir? Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Akut farenjit, yutağın ani ve ağrılı iltihabından, dilin arka ucunu da içeren boğazın arka kısmından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir