Pazar , Ocak 31 2021

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalıyız sorusunun cevabı insan sağlığı açısından çok önemlidir…

Uzmanlar, sağlıklı beslenerek kilolardan kurtulmanın çok avantajı olduğunu her daim belirtiyorlar. Fakat bazı kilo problemi yaşayan insanlarda sırf hızlı kilolardan kurtulabilmek adına sağlıksız birçok yönteme başvuruyorlar. Hızlı kilo vererek büyük avantaj sağladıklarını zannetseler de o insanlar verdikleri kiloların 2 katını almaya belli süreden sonra almaya başlıyorlar. Böyle olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına kesinlikle sağlıklı kilolar verme tekniklerini uygulamak daha doğru davranış olduğunu söyleyebiliriz. Kilo problemi özellikle insanların psikolojisini önemli ölçüde bozar. Bu sebeple de insanlar yalan yanlış kilo verme listelerine ve yöntemlerine başvururlar. Doğal olarak doktorlar tarafından da kesinlikle tavsiye edilmeyen bu yöntemler sonucunda insanın sağlığı da tehlikeye girmiş olur. O yüzden hızlı yerine insanlar sağlıklı beslenerek kilo verme yöntemini daha çok benimsemeliler…

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

 • Erken uyuyup uyanmaya çalışınız.

Uyku düzenin insan sağlığı için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Erken uyuyan ve kalkan insanların her daim metabolizma hızları yüksek olur. Metabolizmanın hızlı çalışmasıyla birlikte sağlıklı kilo vermekte söz konusu aynı zamanda oluyor. Uyku düzeni oluşturarak, yaşamınızı ve sağlığınızı önemli ölçüde kontrol altına alabilirsiniz.

 • Su tüketimine önem veriniz.

Sağlıklı kilo vermek adına mutlaka bol bol su tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Vücudun yağ yakımın da ve dinç olmasında su tüketiminin önemi büyüktür… Bol su tüketerek metabolizmanızı da önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz.

Su içmekten fazla hoşlanmıyorsanız da, suyunuzun olduğu şişe içine; meyve-limon dilimleri ve çubuk tarçın ekleyebilirsiniz. Bol su içtiğiniz takdirde ideal kilonuza da ulaşmanız mümkün olur.

 • Yemek tüketiminizi yarım porsiyona düşürünüz.

Eğer kilo verme konusunda kararlıysanız, kesinlikle yemeklerinizi yarım porsiyona düşürmenizi tavsiye ediyoruz. Maalesef insanların en çok yaptığı hatalar arasında porsiyonlara dikkat etmemek geliyor. Öğünlerinizin sağlıklı olması adına; bakliyat, et ve sebze dengesini çok iyi kurmanızı tavsiye ediyoruz. Bakliyat varsa öğününüzde kesinlikle ekmek tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Şeker, yağ ve un gibi gıdaları hayatınızdan çıkarınız.

Şeker, yağ ve un tüketimleri her zaman kilo alımlarının başlıca nedenleridir… Hareketsiz bir yaşamınız varsa birde bu gıdaları çok tüketiyorsanız o zaman kilo almanızda kaçınılmaz olur. Örneğin; şekerin yerine balı; beyaz unun yerine esmerini ve zeytinyağını da yemeklerde kullanmayı tercih ettiğiniz takdirde sağlıklı kilolar verebilirsiniz.

 • Kafein tüketiminiz ölçülü olsun.

Gün içerisinde kahveyi şekersiz olarak tükettiğiniz takdirde önemli ölçüde kilolardan kurtulabilirsiniz. Şekersiz kahve, yağ yakımın da önemli rol oynuyor. Hatta egzersiz yapmadan önce Türk kahvesini şekersiz içtiğiniz takdirde, egzersizleri yaparken çok enerjik olursunuz. Kafein gerektiği kadar ölçüsünde alındığı zaman kilo vermeye de önemli ölçüde yardımcı olmuş olur.

 • Düşük miktarda karbonhidratlar tüketiniz.

Kişinin kilo almasına sebep olan en önemli etkenler içerisinde, karbonhidratlar geliyor. Besinleri tüketmeden önce karbonhidrat sınıflandırması yapıp, en düşüğü seçtiğiniz takdirde sağlıklı kilolarda vermeniz mümkün olur. Özellikle öğünlerinizde karbonhidrat dağılımlarına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Protein ve nişasta bakımından zengin gıdaların yanında birde hamurluları kesinlikle tercih etmeyiniz.

 • Ara öğünlerde şekersiz bitki çayları tüketiniz.

Sağlıklı kilo vermek için diğer yapılması gereken yöntemlerden birisi de, bitki çayları tüketimi olduğunu söyleyebiliriz. Bitki çayları daima metabolizmanın hızlandırılmasında önemli rol üstlenmiştir. Yağların yakılması açısından bitki çaylarının tüketimi çok önemlidir. Bağırsakların özellikle rahatlaması açısından da bitki çayları tüketimine mutlaka önem veriniz. Tertemiz bağırsaklara sahip olduğunuz takdirde kilo vermeniz de mümkün hale gelir. Yeşil çay başta olmak üzere nane, adaçayı ve papatya çaylarını mutlaka tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Egzersiz yapınız:

Kilo vermeyi çok istiyorsanız, kesinlikle hayatınızı harekete geçiriniz. Günde en az 45 dakika egzersiz yaparak vücudunuzu önemli inceltebilirsiniz. Tempolu yürüyüşler yaparak da kilolarınızda önemli azalışlar görebilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Vermek Neden Önemlidir?

 • Vücudun deformasyon olmasını sağlıklı kilo vererek önleyebilirsiniz. Hızlı kilo vermelerde, vücutta deformasyonlar oluşur.
 • Çok hızlı kilo verdiğiniz takdirde aynı kiloları yeniden alabilirsiniz.
 • Kalbiniz sağlıklı olur.
 • Vücudunuzda ki ağrılar önemli ölçüde azalır ve zamanla da tamamen ortadan kalkar. 

Sağlıklı kilo verme önemi noktasında, öncelikle istekli ve kararlı kişinin olması gerekiyor. Kilo verirken kişi kendini hedefine adapte ederek o doğrultuda azimli şekilde ilerlemelidir.

Yazar: ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Mutlaka Okumalısın

türk kahvesi maskesi

Kahve Telvesi Maskesi Yapmak için Öneriler

Gün içerisinde hemen hepimizin mutlaka tüketmiş olduğu türk kahvesinin tadı kadar cilt üzerindeki etkisi de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir