Perşembe , Aralık 5 2019
Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Sivilceler Neden Oluşur ? Sivilceler İçin Doğal Peeling Tarifleri
Sivilceler İçin Doğal Peeling Tarifleri

Sivilceler Neden Oluşur ? Sivilceler İçin Doğal Peeling Tarifleri

Sivilceler İçin Doğal Peeling Tarifleri

Doğal peeling tariflerinden bahsederken öncelikle yüzümüzde veya vücudumuzun herhangi bir yerinde sivilce olması muhtemelen hiçbirimizin hoşuna gitmeyecek bir durumdur. Güne kocaman bir sivilce ile başlamak kâbus gibi gelebilir hatta tam olarak kâbus olmasını istersiniz ama nafile. Bazılarımız ergenlikte sivilceler ile savaş halindedir, bazılarımız ise sivilce nedir bilmez. Cildin yapısı ve dış etkenlerle oluşan sivilceler hepimizin korkulu rüyasıdır. Herkesin hayali olan pürüzsüz ve kusursuz cildin sahibi olmak çok da zor değildir, sadece düzenli bir şekilde gereken bakımların yapılması hayallerinizdeki cilde kavuşmaya yeterli olacaktır. Cildiniz de tıpkı bebek gibi ilgi ister, ilgilenmediğinizde ise ortaya hiç de hoş olmayan görüntüler (sivilce, akne) çıkacaktır.

Peki bu sivilceler neden oluşur? Sivilceler Nasıl Oluşur?

Cilt temizliği sivilce oluşumunun en önemli sebeplerindendir. Cildiniz yağlı bir yapıya sahipse sivilce oluşumuna da yatkın demektir, cildin yağlı olması gözeneklerin tıkanmasına yol açar, bu gözenekler zamanla tıkanır ve iltihap oluşur.  Hepimizin görmeyi en son isteyeceği şeydir iltihaplı bir sivilce. Bundan dolayı doğal peeling iyi bir çözüm olabilir. Peki cildi temiz tutmak neden bu kadar önemli? cilt dışarıdaki etkenler sayesinde kirlenirse gözenekler genişler ve içleri dolar, gözeneklerin içinin dolması demek iltihap oluşumunun başlangıcı demektir. Fakat cilt düzenli bir şekilde temizlenirse akne/sivilce oluşumu da yok olacaktır.

Muz Kabuğu Peelingi

  1. Bir adet muzun kabuğunu soyun.
  2. Kabuğun iç kısmını yüzünüze dairesel hareketlerle 3-5 dakika masaj yapın.
  3. Muzdan kalan yüzünüzün ıslaklığını yıkamadan yüzünüzde minimum 30 dakika bekletin.
  4. Yüzünüzdeki pürüzsüzlüğü hissediceksiniz.

Ballı Şeker Peelingi

Öncelikle bu peeling yüzünüzdeki tıkanmış gözeneklerin açılmasına ve yüzünüzü pürüzsüzleştirmeye yarıcaktır. Şimdi gelelim peelingin hazırlanışına;

-Bir yemek kaşığı süzme balı küçük bir kaseye koyuyoruz, içine bir tatlı kaşığı kadar toz şeker atıp karıştırıyoruz ve karışımımız hazır.

Ballı Şeker Peelingi nasıl uygulanır?

  • Bu karışımı ister maske olarak ister peeling olarak kullanabilirsiniz.
  • Duştan hemen sonra veya gözeneklerinizin açık olduğu esnada bu karışımı yüzünüze uygulayın.
  • Yüzünüzde 10 dakika beklettikten sonra 2 dakika kadar peeling yapın.
  • Yüzünüzü durulayın.

Yüzünüzdeki ferahlamayı ve pürüzsüzlüğü hissetmişsinizdir. Bu karışımı üstte yazdığı gibi ilk maske daha sonra da peeling olarak uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız. Haftada iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. İhmal etmeyin…

türk kahvesi peeling nasıl yapılır, neden yapılırTürk Kahvesi Peelingi

Hepimizin içmeye doyamadığı Türk kahvesinin içerken hissettirdiği o muhteşem histen sonra cildinizde muhteşem hissedecek. İlk olarak kalkın ve kendinize bir Türk kahvesi yapın, kahveyi içtikten sonra fincanın dibinde kalan telvesini doğal peeling olarak uygulamanız gerekecek ama ondan önce yüzünüzün temiz olduğundan emin olun ya da temizleyin. Sonrasında telveyi alıp yüzünüzün göz çevresi hariç her yerine dairesel hareketler yaparak masaj yapınız, bu işlemi min. 3 dakika yapın ve sonrasında yüzünüzü durulayınız. Kahve telvesi yüzünüze hem pürüzsüzlük hem de nem verecektir. Kuru bir cilde sahipseniz bu doğal peelingi yanı sıra cildinizin nem dengesi de yerine gelecektir.

Yazar : Özge Çelik

Mutlaka Okumalısın

Cildi gençleştirmek ve canlandırmak için evde yapılabilecek 5 maske!

Cildi gençleştirmek ve canlandırmak için evde yapılabilecek 5 maske!

Hepimiz kaç yaşında olursak olalım, parlak, genç bir cilde sahip olmak istiyoruz. Ne yazık ki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir