Perşembe , Aralık 5 2019
Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Siyah Nokta Nedir ? Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?
siyah noktalardan kurtulmanın yolları

Siyah Nokta Nedir ? Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Herkesin başının dertte olduğu siyah noktalardan kurtulmanın bir yolu var mıdır? Hem cilt için iyi olmayan hem de dışarıdan bakıldığında göze hoş gelmeyen siyah noktalar herkesin korkulu rüyasıdır. Cildinizin bebeksi olmasını istiyorsanız aşağıda bahsedilenleri dikkatlice okuyunuz.

Siyah noktalarınız varsa ve sizi çok rahatsız ediyorsa siyah noktalardan kurtulmanın yollarını deneyebilirsiniz. Fakat sırf rahatsız olduğunuz için kurtulma yöntemi olarak siyah noktaları sıkmayınız bu kalıcı bir çözüm değildir, sadece sıktığınız anda oradaki siyah noktayı yok edebilirsiniz.

Siyah noktalar kalıcı olarak nasıl yok edilebilir ya da siyah noktalardan kurtulmanın yöntemi var mıdır? Siyah noktalar tıkanmış gözenekler sonucu meydana gelir. Oluşan siyah noktalar kesinlikle temizlenmelidir aksi halde siyah noktalar sivilceye dönüşür.

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta, ergenlik döneminden itibaren cilt yeterince iyi temizlenmediğinde ortaya çıkan ve ciltte sıkça görülen bir cilt problemidir. Siyah noktalar cilt tabakasının altındaki yağın ve ciltteki kirin birleşmesiyle oluşur.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Siyah noktalar gözeneklerin tıkanmasıyla oluştuğu için siyah noktalardan kurtulmanın en önemli yolu gözeneklerin temizlenmesinden geçer. Gözenekleri temizlemek için ise buhar banyosu yapılabilir. Buhar banyosu da bir kaba su koyularak kaynatılır, daha sonra kaynayan suyun buharı yüze yaklaştırılır ve bir süre yüzünüze buharın nüfus etmesi beklenir. Buhar banyosunun yapılmasının sebebi ise buharın gözenekleri açmasıdır. Buhar yüzünüzle yeterince temas ettiyse yani tıkanmış gözenekler açıldıysa bir kulak çubuğu yardımı ile ciltteki siyah noktalar temizlenir. Daha sonra yüzünüzü iyice yıkayıp bir nemlendirici krem ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.

siyah nokta yumurta maskesi

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır ?

-1 adet yumurta

-Kâğıt havlu

Yumurta Akı Maskesi Hazırlanışı;

Temiz bir kabın içine yumurtanın akını alın, mikser veya çatal ile iyice çırpın daha sonra temiz bir fırça (makyaj fırçası da olabilir) yumurtanın akını göz çevresi hariç yüzünüze sürün.  Daha sonra kâğıt havluyu yüzünüze yani yumurta akının üzerinde düz bir şekilde yerleştirin. Kuruduktan sonra üzerine bir kat daha yumurta akı sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra kâğıt havluyu yüzünüzden çekerek çıkarabilirsiniz. Siyah noktalardan kurtulmuş olacaksınız, bu işlemi 2 haftada bir yapın, yüzünüzdeki farkı göreceksiniz

Cildin temiz olması siyah nokta oluşumunu engeller, siyah noktalarınızın olmasını istemiyorsanız yüzünüzü sık sık yıkayın ve nemlendirin. Yüzünüzdeki sivilce veya siyah noktalardan şikâyetçiyseniz sivilceler için doğal peeling tarifleri makalemize bakınız.

Yazar : Özge Çelik

Mutlaka Okumalısın

Cildi gençleştirmek ve canlandırmak için evde yapılabilecek 5 maske!

Cildi gençleştirmek ve canlandırmak için evde yapılabilecek 5 maske!

Hepimiz kaç yaşında olursak olalım, parlak, genç bir cilde sahip olmak istiyoruz. Ne yazık ki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir