Perşembe , Ocak 21 2021

Tarçın Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Fayda Nedir

Tarçın içindeki maddeler ve bileşenler ile güçlü tıbbi özelliklere sahip bir baharattır. Yüksek oranda antioksidan içermektedir. Aynı zamanda tarçın, iltihaplar ile savaşta güçlü bir silahtır. Bunun yanı sıra tarçın insüline duyarlılığı arttırmakta, kan şekerini düşürüp dengelemektedir. Nörodejeneratif(beyinsel hastalık) hastalıklar üzerinde etkileride görülmüştür. Tarçın bağışıklık sistemine büyük ölçüde katkı sağlar. Bağışıklığı güçlendiren tarçın kansere karşı koruyucudur. Görüyorsunuz ki faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Sizlere faydası saymakla bitmeyen tarçın hakkında 10 farklı fayda hakkında bilgi vereceğiz. Bozamızın yanında iyi giden tarçında hakkında yakın bir incelemeye alarak sizlere önemli faydalarını ozkadin.com okucuyucuları için listelemek istedik.

tarçınlar hakkında

Tarçın, ağaçlarının iç kabuğundan yapılan ve defnegil olarak geçen ve bilimsel adı Cinnamomum olan tarçının iki ana türü olduğunu söyleyelim istedik.

1. Seylan tarçın: Seylan tarçını lifli yapısı ile içinin dolu olması ile hemen tanınabilir. Seylan tarçını Gerçek tarçın olarakta bilinir.
2. Cassia tarçın: Cassia tarçını, hepimizin bildiği ve yakından tanıdığı, annelerimizin kapalı çarşıdan aldığı, tüm baharatçılarda bulabileceğimiz tarçının taa kendisidir. Cassia tarçının iç yapısı boştur. (sanki bir kütüğün içi boşmuş gibi düşünebilirsiniz)

Tarçın neyden elde edilir ? Tarçın nasıl üretilir ?

Tarçın üretimi, tarçın ağaçlarının gövdelerinden elde edilir. Tarçın ağaçlarının gövdeleri, ağaç 2-3 yaşlarında iken 50 cm yukarıdan kesilir. Sonrasında iç kabukları çıkartılır. Sonrasında odunsu kısımları çıkartılır. Tarçınları kurutmaya bırakmamız gerekmektedir. Kuruduğunda sonra, kıvrılan tarçınlar, tarçın çubukları adı verilen ruloları oluşturur. Bu tarçın çubukları tarçın tozu oluşturmak için makineler tarafından öğütülebilir. Tarçının kokusunu ve tadını en önemli oranda yağlı kısmı oluşturmaktadır.

Şimdi gelelim tarçının en önemli faydalarına…

tarçının 10 faydası

Tarçın, içerisindeki maddeler sayesinde sağlık sektöründe önemli rol oynamaktadır.

Bilim insanları, insan sağlığı ve metabolizma üzerindeki güçlü etkilerin çoğunun cinnamon yani tarçının içerisinde bulunan maddeler olduğuna inanmaktadır.

Tarçında yüksek oranda antioksidan içermektedir. Antioksidan içeren tarçın yaşlanmayı, diyabet yani şeker hastalığını ve kanser gibi önemli hastalıklardan sizi korur.

Antioksidan içeren besinler insan vücudunu serbest radikallerin ortaya çıkardığı oksidatif hasardan korur. Oksidatif stres, erken yaşlanma, tromboz oluşumu, kalp hastalıkları, akciğer, karaciğer, böbrek hastalıkları, parkinson gibi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Yapılan bir araştırma da 26 adet baharattan antioksidan seviyesi en yüksek tarçın diğer 25 baharattan en net kazanan baharat olmuştur. Sarımsak ve kekik gibi halk arasında bildiğimiz güçlü besinleri de geride bırakmayı başarmıştır. Tarçın bu konuda o kadar güçlüdür ki doğal bir gıda koruyucu olarak kullanılabilir.

Tarçın iltihaplarla savaşan güçlü bir antibiyotik özelliğe sahiptir.

Enflamasyon yani iltihaplanma son derecede önemlidir. Bunun yükselmesi size vücudunuzun enfeksiyonlar ile savaştığı anlamını verir. Yada dokularınıza zarar geldi ise doku hasarının onarıldığını söylemektedir. İltihap vücudunuzda kronik bir hal aldığında yüksek derecede sorun olabilir. Tarçın bu iltihaplanma konusunda faydalı olabilir. Tarçınla yapılan çalışmalarda güçlü bir antienflamatuar özelliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Tarçın kalp hastalık risklerini azaltarak sizleri kalp hastalıklarından korur.

Tarçın yemek veya suya karıştırıp içmek, ülkemizde en yaygın ölümlerden biri olan kalp krizi veya kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Diyabeti Tip 2 olan insanlarda günde 1 gram tüketmek oldukça önemlidir. Bu ölçü toz halinde yaklaşık olarak yarım çay kaşığı tarçın anlamına gelir. Bu ölçüde tarçın kanda faydalı etkilere sahiptir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda tarçın kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Tüm bu faktörler kalp hastalık risklerini büyük ölçüde azaltabilir.

Tarçın tüketmek dokuların insüline olan duyarlılığını artırır.

İnsülin değeri pankreas organının ne kadar iyi çalıştığının bir göstergesidir. İnsülin metabolizmayı ve enerjinin kullanımını düzenleyen en önemli hormonlardan biridir. Kandaki şekeri, dolaşım ile hücrelere taşımak önemlidir. Tarçın bu etkiyi hızlandırır. Fakat birçok insan insülinin etkilerine dirençli değildir. Yani, insülin yüksekliği, metabolik sendrom veya tip 2 diyabet gibi ciddi hastalıkların bir işaretidir.

Tarçın bu önemli olan insülin hormonunun işini oldukça rahat yapmasına yardımcı olarak sizin insülin direncinizi ölçüde azaltabilir.

Tarçın kullanmak kandaki şeker düzeylerini düşürür; Tarçın güçlü bir anti-diyabetik etkisi olduğu bilinmektedir.

Tabikide yukarda belirttik. Tarçın kullanmak kan şekerini düşürdüğü de bilinmektedir. İnsülin direncindeki olumlu etkilerini bahsettik. Tarçın, kan şekerini azaltabilir. Tarçının yemek yedikten sonra kan dolaşımınıza girerek glikoz yani şeker miktarını azalttığı gözlemlenmiştir. Bunun sindirim sisteminizdeki karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatan enzimleri engelleyerek yapmaktadır.

Ek olarak; tarçının içindeki bileşik, insülini taklit eder. Bu ise, insülinin kendisinden çok daha yavaş olmasına rağmen, hücreleriniz tarafından glikoz alımını büyük ölçüde arttırır.

Tarçın tüketimi, nörodejeneratif hastalıklar üzerinde faydalı etkilere sahiptir.

Nörodejeneratif hastalıklar, beyin hücrelerinin ilerlemeli kaybından karakterize edilmektedir. Tarçının içerisinde bulunan iki bileşiğin, beyinde TAU adı verilen ve Alzheimer hastalığının işaretlerinden birisi olan protein birikimini engellediği görülmüştür.

Tarçın tüketmek günümüzdeki kötü hastalıklardan biri olan kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Tarçın tüketmek, kanseri önleme ve kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya çalışılmıştır. Genel anlamda, kanıtlanan veriler tarçının kansere karşı koruma sağlayabileceğini gösteren tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlı sayıdadır. Kanserin hücrelerinin büyümesini ve tümör gibi oluşumları azaltarak etki gösterdiğide görülmüştür. Tarçın, kanser hücrelerine toksik gibi gözükerek kanserli dokuyu öldürdüğüde görülmüştür.

Tarçın bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede asker görevi görür.

Tarçın ana aktif bileşenlerinden biri olan Cinnamaldehyde, çeşitli enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Cinnamaldehyde, enfeksiyonları azaltan ve diş çürüğü, ağız kokusuyla mücadeleye yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

HIV virüsüyle mücadele için tarçın kullanmak oldukça önemlidir.

HIV, bağışıklık sisteminizi yavaşça çökmesine neden olan ve tedavi edilmediği takdirde sonu AIDS hastalığına yol açabilecek bir virüstür. Cassia türünden elde edilen tarçın, insanlarda en yaygın türü HIV-1 virüsüne karşı savaşmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Tarçının çokça faydalarını saysakta Cassia türünü çokça tüketmek içerisindeki kumarin bileşiğinden dolayı sorunlara neden olabilir.

Seylan tarçın (“gerçek” tarçın) bu konuda cassia türü tarçına göre daha iyidir. Çalışmalar kumarin açısından Cassia çeşidinden daha düşük olduğunu gösterdiği için bizim tavsiyemiz Seylan tarçın yani gerçek tarçın olacaktır.

Yazar: ozkadin

Moda, stil, takı / aksesuar, vucüt bakımı, güzellik, saç bakımı, cinsellik, kadınlar, erkekler, ilişkiler ve kadının sözünün geçtiği her konu ozkadin ' da

Mutlaka Okumalısın

Diş Gıcırdatma Neden Olur, Belirtileri Ve Tedavisi Nedir ?

Diş Gıcırdatma(Bruksizm) Neden Olur, Belirtileri Ve Tedavisi Nedir ?

Tıpta bruksizm adıyla tanım gören diş sağlığı ile ilgili bir sorun olan ancak özellikle de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir